Sandra Šipetić Grujičić

Višegradska 26, 11000 Beograd

Sandra Šipetić Grujičić

Redovni profesor

Prof. dr Sandra (Šipetić) Grujičić je redovni profesor na Katedri za užu naučnu oblast epidemiologija na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu (MFUB). Diplomirala je na MFUB 1990, magistrirala je na istom fakultetu 1994. godine iz oblasti Epidemiologija sa temom „Procena uticaja ishrane na smrtnost od malignih tumora odabranih lokalizacija“, a doktorsku disertaciju pod naslovom „Faktori rizika za nastajanje insulin-zavisnog dijabetes melitusa“ je odbranila 1999. godine. Na MFUB položila je 1996. godine specijalizaciju iz epidemiologije, a 2014. godine završila je užu specijalizacju iz zdravstvenog vaspitanja sa temom „Prediktori rizičnog seksualnog ponašanja vezanog za HIV/AIDS među mladima bez roditeljskog staranja“. Užu specijalizaciju iz epidemiologije zaraznih bolesti je položila 2017. godine, a tema uže rada je bila „Prevencija infekcije operativnog mesta i drugih bolničkih infekcija među pacijentima sa dijabetesom“. Na MFUB 2018. godine završila je master Menadžement u sistemu zdravstvene zaštite i odbranila je master rad pod nazivom „Integracija tradicionalnih i digitalnih marketinških instrumenata za promociju HPV vakcine u Republici Srbiji“. Stručno se usavršavala iz Molekularne epidemiologije u okviru Evropske škole onkologa 2001, Kliničke epidemiologije u okviru EULAR-a (Evropske lige protiv reumatizma), Bukurešt, Rumunija, 2001, Epidemiologije malignih bolesti i Genetske epidemiologije u okviru XV letnje Internacionalne škole epidemiologije, 2004, Ulm, Nemačka, Genetske epidemiologije na Institutu za medicinsku biometriju i epidemiologiju, Univerzitet Eppendorf-Hamburg, Nemačka 2004, Javnog zdravlja za internacionalnog menadžera u javnom zdravlju, CDC, Atlanta, SAD i Emori univerzitet, 2005. Od 2008. do 2015. godine bila je član Zdravstvenog saveta R. Srbije, a upravnik Institut za epidemiologiju 2010-2015. Mentor i komentor je za veliki broj studentskih i specijalističkih radova, magistarskih i doktorskih teza. Do sada je publikovala preko 300 radova, od kojih preko 80 indeksirani u Current Contents-u (CC) ili Science Citation Index-u (SCI), a najveći broj publikovanih radova odnosi se na dijabetes i druge hronične nezarazne bolesti, kao i na polno prenosive bolesti.

Opšte informacije

• Institut za epidemiologiju, Medicinski fakultet u Beogradu
  • Višegradska 26, 11000 Beograd, Srbija
  • sandra.grujicic2014@gmail.com
  • ORCID

Predmeti

• 1. MAS „Menadžment u sistemu zdravstvene zaštite“
  • Kvantitativne metode u javno-zdravstvenim istraživanjima
  • 2. MAS „Javno zdravlje“
  • Epidemiologija u javnom zdravlju
  • Osnove javnog zdravlja
  • Marketing, komunikacija i timski rad
  • 3. DAS „Javno zdravlje“
  • Kvalitativna istraživanja

Nauka i projekti

• Projekat Minstarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja • Naziv projekta: Epidemiološka istraživanja • Broj projekta: 175042 • Rukovodilac: prof. dr Sandra Šipetić Grujičić
  • Projekat Ministarstva zdravlja • Naziv projekta: Nacionalna studija seroprevalencije i molekularne karakterizacije SARS-CoV-2 tokom epidemije u populaciji Srbije (EPI-COVID-SRBIJA) • Rukovodilac: prof. dr Tatjana Pekmezović • Link ka projektu: www.zdravlje.gov.rs

Publikacije

• Markovic M, Soldatovic I, Bjekic M, Sipetic-Grujicic S.Adolescents' self perceived acne-related beliefs: from myth to science. An Bras Dermatol 2019;94(6):684-690.
  • Vujcic I, Stojilovic N, Dubljanin E, Ladjevic N, Ladjevic I, Sipetic-Grujicic S.Low Back Pain among Medical Students in Belgrade (Serbia): A Cross-Sectional Study. Pain Res Manag 2018;2018:8317906.
  • Urothelial carcinoma: Recurrence and risk factors. Milojevic B, Dzamic Z, Kajmakovic B, Milenkovic Petronic D, Sipetic Grujicic S. J BUON 2015;20(2):391-8.
  • Trends in cerebrovascular diseases mortality in Serbia, 1997-2016: a nationwide descriptive study. Ilic I, Ilic M, Sipetic Grujicic S.BMJ Open 2019;9(2):e024417.
  • Ilic I, Sipetic Grujicic S, Grujicic J, Radovanovic D, Zivanovic Macuzic I, Kocic S, Ilic M. Long-Term Trend of Liver Cancer Mortality in Serbia, 1991-2015: An Age-Period-Cohort and Joinpoint Regression Analysis. Healthcare (Basel) 2020;8(3):283.
  • Obradovic-Tomasevic B, Santric-Milicevic M, Vasic V, Vukovic D, Sipetic-Grujicic S, Bjegovic-Mikanovic V, Terzic-Supic Z, Tomasevic R, Todorovic J, Babic U. Prevalence and Predictors of Violence Victimization and Violent Behavior among Youths: A Population-Based Study in Serbia. Int J Environ Res Public Health 2019;16(17):3203.
  • Stosic M, Grujicic SS, Grgurevic A, Kuruc V, Ristic L, Antonijevic G, Jevtic M, Plavsa D, Vukicevic TA. Trends in tuberculosis notification and mortality and factors associated with treatment outcomes in Serbia, 2005 to 2015. Euro Surveill 2020;25(1):1900322.
  • Milojevic B, Dzamic Z, Bojanic N, Durutovic O, Janicic A, Kajmakovic B, Milojevic IG, Bumbasirevic U, Grubor N, Grujicic SS. Urothelial carcinoma of the upper urinary tract: preoperative pyuria is not correlated with bladder cancer recurrence and survival. Int Urol Nephrol 2019;51(5):831-838.
  • Rakocevic B, Grgurevic A, Trajkovic G, Pavlovic V, Sipetic Grujicic S, Vujosevic D, Medenica S, Vratnica Z, Bojovic O, Mugosa B.Severe acute respiratory infection surveillance in Montenegro, 2014-2017. Curr Med Res Opin 2018;34(8):1513-1517.
  • Ilic I, Babic G, Dimitrijevic A, Ilic M, Sipetic Grujicic S. Psychological distress among women with abnormal pap smear results in Serbia: Validity and reliability of the Cervical Dysplasia Distress Questionnaire. PLoS One 2019;14(6):e0218070.

Vannastavne aktivnosti

• Šef Katedre za specijalističku nastavu iz epidemiologije I opštih predmeta Akademskih specijalističkih studija na MFUB
  • Član skupštine LKS i RLK Beograd
  • Urednik časopisa Zdravstvena zaštita KZURS