Misija, Vizija i Strategija

Misija Centra „Škole javnog zdravlja i menadžmenta u sistemu zdravstvene zaštite“ je unapređenje i očuvanje zdravlja stanovništva, prevencija poremećaja zdravlja i podrška obezbeđivanju efikasne i kvalitetne zdravstvene zaštite.

Ciljevi Centra obuhvataju:

  • obrazovanje sposobnih stručnjaka u oblasti javnog zdravlja
  • obrazovanje efikasnih menadžera u sistemu zdravstvene zaštite
  • unapređenje znanja u javnozdravstvenim naukama
  • obučavanje visoko stručnih istraživača u oblasti javnog zdravlja,
  • unapređenje procesa donošenja odluka i formulisanje javnozdravstvenih politika
  • promocija zdravlja u saradnji sa društvenom zajednicom.

Navedeni ciljevi realizuju se putem obrazovnih, istraživačkih i konsultativnih delatnosti Centra.

Obrazovne aktivnosti imaju za cilj da pripreme nove generacije specijalista javnog zdravlja sposobnih za analizu zdravstvenih problema u 21. veku, određivanje prioriteta za intervencije, efikasno upravljanje resursima koji su na raspolaganju, pružanje kvalitetnih zdravstvenih usluga stanovništvu i asistiranje/rukovođenje u hitnim akcijama prilikom vanrednih situacija. Istraživačke aktivnosti u Centru uključuju promovisanje akademskog i primenjenog znanja o zdravstvenom stanju stanovništva Srbije i evropskog regiona, identifikovanje i analiziranje osnovnih zdravstvenih problema i uspostavljanje prioriteta među njima, kako bi se unapredilo zdravlje lokalne zajednice i postojeći resursi efikasnije koristili. Centar je spreman da pomogne lokalnim i nacionalnim vlastima, kao i nevladinim organizacijama, u analiziranju i formulisanju zdravstvenih politika potrebnih za unapređenje zdravstvenog stanja stanovništva. 

Da bi ispunila svoju misiju i navedene ciljeve Škola javnog zdravlja razvija: Interdisciplinarni pristup koji podrazumeva uključivanje doktrine, ne samo medicinskih, već i društvenih, bihevioralnih, političkih, ekonomskih, organizacionih, pravnih i drugih nauka relevantnih za “novo javno zdravlje” u programe i projekte Centra i njihovo ravnopravno tretiranje.

Multiprofesionalni pristup koji se ostvaruje uključivanjem stručnjaka različitih profesija iz domena javnog zdravlja u sve aktivnosti Centra (obrazovnoj, naučnoistraživačkoj i konsultantskoj), uz nastojanje da isti princip važi i za studente.

Međunarodna saradnja predstavlja saradnju sa drugim institucijama i pojedincima iz celog sveta i omogućava globalni pristup, što se u današnje vreme nameće kao imperativ rada Centra, a odnosi se na sve njene aktivnosti.

Etička orijentacija se odnosi na poštovanje i promociju pravičnosti, pre svega, u obrazovnim i istraživačkim aktivnostima Centra i njegovu ulogu u promociji i razvoju politika koje preraspodelom dobrobiti u društvu smanjuju socijalne nejednakosti, a time i nejednakosti u zdravlju.

Aktivno partnerstvo predstavlja zajednički rad sa svim ključnim akterima (organizacijama, uključujući i nevladine organizacije i pojedincima) u oblasti javnog zdravlja u Republici Srbiji.

Razvoj Centra je u skladu sa savremenim trendovima u visokom obrazovanju Republike Srbije i Evrope. U prilog tome govori i modularni princip nastave, kao i primena Evropskog sistem prenosa i akumulacije bodova (ESPB) pri vrednovanju predmeta, što je u skladu sa Bolonjskom deklaracijom.

Centar − Škola javnog zdravlja i menadžmenta u sistemu zdravstvene zaštite organizuje dva mastera: master akademske studije iz javnog zdravlja i master akademske studije iz menadžmenta u sistemu zdravstvene zaštite. Oba mastera su akreditovana na nacionalnom nivou. Od školske 2009/2010. godine nastavnici i saradnici centra izvode i doktorske akademske studije, smer iz javnog zdravlja. Oba mastera se završavaju javnom odbranom završnog rada (teze), a diplomirani student stiče zvanje master javnog zdravlja, odnosno master menadžer u sistemu zdravstvene zaštite. Program doktorskih studija omogućuje sticanje sveobuhvatnih teorijskih i istraživačkih kompetencija u oblasti javnog zdravlja, a posebno proučavanja odrednica zdravlja, istraživanja zdravstvene politike i menadžmenta, zdravstvenog sistema, promocije zdravlja, životne i radne sredine, pri čemu se istraživači osposobljavaju za izvođenje multidisciplinarnih, integrisanih i participatornih javnozdravstvenih istraživanja, koristeći metode rezličitih nauka: epidemiologije, biostatistike, medicinske antropologije i sociologije, zdravstvene ekonomike, politike.

U skladu sa promovisanjem stalnog usavršavanja, Škola organizuje kratke intenzivne edukativne kurseve (koristeći već razvijene predmete) za stručnjake iz oblasti javnog zdravlja, kao i za ostale stručnjake. Posebna pažnja se posvećuje edukativnim potrebama zaposlenih u ministarstvu zdravlja, institutima/zavodima za javno zdravlje, domovima zdravlja i drugim zdravstvenim ustanovama, lokalnoj zajednici i sredstvima javnog informisanja. Organizuju se letnje/zimske škole javnog zdravlja i dvodnevni ili jednodnevni seminari u različitim oblastima javnog zdravlja, npr. u oblasti zdravstvenog menadžmenta za rukovodeći kadar u zdravstvenim ustanovama i za sve ostale zainteresovane. Podrška ovim aktivnostima može biti i saradnja sa drugim visokoškolskim institucijama, kao i nacionalnim i međunarodnim javnozdravstvenim udruženjima i mrežama sa razmenom predavača i studenata. Kurseve kontinuirane edukacije akredituje Nacionalni zdravstveni savet Srbije.

Kvalitet rada centra je prepoznat i priznat od strane Asocijacije škola javnog zdravlja u evropskom regionu (ASPHER) i Centar je septembra 2005. primljen u punopravno članstvo ove značajne asocijacije, čime je otvoren put za otpočinjanje evropskog poslediplomskog (master) programa.

 

Centar – Škola javnog zdravlja i menadžmenta u sistemu zdravstvene zaštite sarađuje sa:

  • Regionalnom mrežom škola javnog zdravlja u okviru Pakta za stabilnost jugoistočne Evrope
  • Asocijacijom škola javnog zdravlja u evropskom regionu (ASPHER) i mrežom ovih škola, i
  • Drugim relevantnim institucijama i organizacijama, kao što su američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (Atlanta), Fond za otvoreno društvo Srbije i drugi.