Cilj predmeta je da student stekne znanja o prisustvu različitog fizičkog, hemijskog i biološkog hazarda u životnoj sredini, koji svojom koncentrcacijom, dužinom ekspozicije i načinom kontakta sa organizmom ispoljava određeni morbogeni efekat i utiče na javno zdravlje populacije.
Sadržaj predmeta
Životna sredina je konstantno u interakciji sa ljudskim organizmom i predstavlja direktan izvor pozitvnih i negativih činilaca koji na njega utiču. Aktuelni ekološki problemi koji utiču na javno zdravlje su: porast globalnog aerozagađenja, inverzija klimatskih faktora koju prate ekstremne klimatske promene i njihove posledice na zdravlje, aerozagađenje i mikroklima ambijentalnog prostora posebno povezanih sa sedanternim načinom života i rada vulnerabilnih kategorija, buka kao savremeni ekološki problem, saobraćaj koji doprinosi i buci i aerozagađenju, voda kao prirodni ekološki resurs odnosno voda kao namirnica različitog porekla, nekontrolisano odlaganje otpada kao problem koji opterećuje društvo a posebno „plastifikacija“ , proizvodnja i zagađenje hrane kao dominantni faktori iz životne sredine, prirodne i akcidentalne nepogode koje izazivaju katastrofe određenih razmera. Navedeni faktori direktno, indirektno ili sinergistički utiču na zdravstvene navike, porast morbiditeta, pogoršanje kvaliteta života i stvaraju dodatne probleme koji opterećuju javno zdravstveni sistem.
Osnovni cilj studijskog programa Master javnog zdravlja je priprema kompetentnih profesionalaca u oblasti javnog zdravlja koji će posedovati znanja i veštine potrebne za izvođenje javnozdravstvenih funkcija.