Cilj predmeta je da: (a) obezbedi studentima osnovne koncepte menadžmenta, definiše nivo za formulisanje strategije i opiše specifičnosti zdravstvenih ustanova, (b) opiše prirodu procesa donošenja odluka i vrste odluka, (c) identifikuje tehnike i metode za unapređenje odlučivanja u promenljivom okruženju, (d) pokaže važnost implementacije kvantitativnih, kvalitativnih i polukvantitativnih tehnika i metoda.
Sadržaj predmeta
Metode i tehnike u menadžmentu se koriste da podrže donošenje odluka, unaprede efikasnost i ekektivnost, a posebno u okviru dve ključne menadžerske aktivnosti/funkcije – planiranju i kontroli. Jedna od podela metoda je u odnosu na njihovu prirodu. Prema svojoj prirodi mogu biti kvalitativne, kvantitativne i polukvantitativne. Kvalitativne metode pružaju smisao događajima i opažanjima. Zasnovane su na subjektivnosti i kreativnosti. Neke od ovih metoda su vrtlog ideja, skeniranje okruženja, SWOT analiza, itd. Kvantitativne metode mere varijable i zasnovane su na primeni statističkih analiza (bibliometriske metode, modelovanje/simulacija i ekstrapolacija). Polukvantitativne metode primenjuju matematičke principe da bi se kvantifikovala subjektivnost, procena, stavovi eksperata, što se može postići npr. dodeljivanjem težinskih koeficijenata (Delfi metod i analiza zainteresovanih strana).
Osnovni cilj studijskog programa Master javnog zdravlja je priprema kompetentnih profesionalaca u oblasti javnog zdravlja koji će posedovati znanja i veštine potrebne za izvođenje javnozdravstvenih funkcija.