Cilj predmeta je razvijanje javnozdravstvenih kompetencija – upoznavanje sa konceptima i principima menadžmenta medicinske genetike u javnom zdralju, kao značajnog segmenta delovanja organizacija koje se bave javnim zdravljem putem upoznavanja sa: savremenim konceptom organizacije nasledne osnove čoveka, sa tipovima genetički uslovljnih bolesti, sa mogućnostima i ograničenjima genetičkog testiranja pojedinca, porodice i populacije, sa značajem i dometima genetičkog savetovanja, sa mogućnostima prevencije, skrininga i lečenja genetički uslovljenih bolesti u zdravstvenom sistemu u celini, a posebno u javnom zdravlju.
Sadržaj predmeta
Predmet uključuje upoznavanje sa terminologijom iz oblasti medicinske genetike, sa osnovnim principima nasleđivanja i sa različitim kategorijama genetičkiuslovljenih bolesti. Studenti će biti upoznati sa različitim metodama za analizu naslednog materijala i oblastima njihove primene, kao i na principima genetičkog savetovanja uključujući dijagnostiku, prevenciju i lečenje različitih tipova bolesti. Poseban akcenat će biti na specifičnostima genetičkog skrininga u različitim životnim periodima, kao i sa osnovama farmakogenetike i nutrigenetike. Predmet obuhvata: Organizaciju nasledne osnove čoveka, Principe nasleđivanja, Genetički uslovljene bolesti: horomozomske aberacije, monogenske bolesti i multifaktorski poremećaji, Metode genetičkog testiranja, Primena genetičkog testiranja u sistemu javnog zdravlja, Genetičko savetovanje, Farmakogenetika, Nutrigenetika i nutrigenomika, Studije slučajeva.
Osnovni cilj studijskog programa Master javnog zdravlja je priprema kompetentnih profesionalaca u oblasti javnog zdravlja koji će posedovati znanja i veštine potrebne za izvođenje javnozdravstvenih funkcija.