Cilj predmeta je da studenti sagledaju opterećenost društva najvažnijim poremećajima zdravlja; prepoznaju najčešće faktore rizika za nastanak nezaraznih bolesti; diskutuju o značaju i osnovnim epidemiološkim karakteristikama hroničnih nezaraznih bolesti; diskutuju o značaju novoiskrslih zaraznih bolesti; razumeju specifičnosti javljanja HIV/AIDS-a i značaj prevencije ove bolesti; diskutuju o epidemiološkim karakteristikama povreda; shvate značaj primarne prevencije i skrininga u prevenciji pojedinih poremećaja zdravlja.
Sadržaj predmeta
Studenti se upoznaju sa glavnim epidemiološkim karakteristikama kardiovaskularnih, malignih, endokrinih, respiratornih (HOBP i astma), mentalnih, neuroloških i nekih infektivnih bolesti, kao i bolesti lokomotornog sistema i povreda. Na časovima će se diskutovati o faktorima rizika za njihov nastanak, kao što su način života (pušenje, prekomerno unošenje alkohola, neadekvatna ishrana, fizička neaktivnost), faktori spoljne i radne sredine. Pažnja će, takođe, biti posvećena epidemiološkim i genetskim istraživanjima uticaja faktora rizika na pojavu pojedinih bolesti, kao i merama za njihovu prevenciju i suzbijanje. Oblici nastave: predavanja, seminari i vežbe; diskusija u malim grupama i rešavanje zadatih problema.
Osnovni cilj studijskog programa Master javnog zdravlja je priprema kompetentnih profesionalaca u oblasti javnog zdravlja koji će posedovati znanja i veštine potrebne za izvođenje javnozdravstvenih funkcija.