Cilj predmeta je da se studenti upoznaju sa osnovama statističkog rezonovanja kao i sa alatima i tehnikama biostatistike i da nauče kako da ih zajedno sa drugim kvantitativnim metodama koriste u oblasti javnog zdravlja.
Sadržaj predmeta
Predmet uključuje statističku terminologiju i standardne tehnike za prikupljanje, grupisanje, opisivanje, analizovanje i interpretaciju podataka, s jedne, i korišćenje izabranog statističkog softvera, s druge strane. Predstavlja uvod u statističko rezonovanje zajedno sa pregledom izabranih metoda deskriptivne i inferencijalne statistike i statističkih koncepata koji se uobičajeno koriste u oblasti javnog zdrvlja. Orijentisan je ka primeni statističkih analiza i interpretaciji rezultata, a ne ka samim izračunavanjima. Uključeno je i korišćenje izabranog statističkog softvera za analizu podataka. Glavne teme su: Statistički koncepti i termini, Eksploracija podataka, Statističko zaključivanje, Statističko modelovanje, Statistika kao kvantitativni metod odlučivanja u oblasti javnog zdravlja. Teorijsku nastavu prati izvođenje praktične nastave kroz korišćenje statističkih softvera u cilju prikupljanja podataka, njihovog grupisanja, analize i interpretacije dobijenih rezultata.
Osnovni cilj studijskog programa Master javnog zdravlja je priprema kompetentnih profesionalaca u oblasti javnog zdravlja koji će posedovati znanja i veštine potrebne za izvođenje javnozdravstvenih funkcija.