Cilj predmeta je da studentima pruži veštine za postavljanje prioriteta zdravstvenih potreba i odabir intervencija u tom smislu koristeći kliničke i ekonomske kriterijume i raspoloživa sredstva.
Sadržaj predmeta
Obuhvata identifikovanje zdravstvenih potreba – normativne potrebe; subjektivne potrebe; izražene potrebe; komparativne potrebe; pruža praktičnu i konceptualnu osnovu za primenu empirijskih procesa za identifikovanje zdravstvenih parametara populacije. Parametri obuhvataju demografske, zdravstvene i socioekonomske podatke; procene zdravstvenog stanja, istraživanja putem ankete; ciljne grupe i pristupe zasnovane na dokazima.
Kroz praktične primere studenti će naučiti kako da sprovode procenu budućih zdravstvenih potreba, da se bave predviđanjem, primenom kvantitativnih metoda, kvalitativnih tehnika i razvijanja strategija za zadovoljenje zdravstvenih potreba. Među glavnim instrumentima za razvijanje strategija su primena SWOT analize, analize zainteresovanih strana i prognoziranje potreba.
Osnovni cilj studijskog programa Master menadžmenta u sistemu zdravstvene zaštite je priprema kompetentnih profesionalaca u oblasti menadžmenta u sistemu zdravstvene zaštite koji će posedovati znanja i veštine potrebne za izvođenje javnozdravstvenih funkcija.